Qazaxıstanın "Kaşaqan" yatağından hasil edilən neftin Xəzər dənizi ilə Aktau-Bakı marşrutu üzrə ilk dəfə nəqlinə başlanılıb.
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə "Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC (ASCO) məlumat yayıb.
Yeni marşrutla neftin daşınması "Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi"nin Dəniz Nəqliyyatı Donanmasına məxsus "Akademik Xoşbəxt Yusifzadə" tankeri ilə həyata keçirilib.
İlk partiyada tankerin anbarlarına ümumilikdə 6 900 ton xam neft yüklənib. Qazaxıstanın Aktau limanından yola düşən tanker nefti Azərbaycanın "Səngəçal" terminalına çatdıracaq.
Əlavə edək ki, 2022-ci ilin dekabrında Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə istismara qəbul edilən "Akademik Xoşbəxt Yusifzadə" tankerinin ümumi yükgötürmə qabiliyyəti 7 800 tondur. Bu tankerlə həm neft, həm də kimyəvi məhsulların daşınması mümkündür.

Нефть, добываемая с казахстанского месторождения "Кашаган", впервые транспортируется через Каспийское море по маршруту Актау-Баку.
Как передаёт "Margin.az" об этом сообщает ЗАО "Азербайджанское каспийское морское пароходство" (АСКО).
Транспортировка нефти по новому маршруту осуществлялась танкером академик Хошбахт Юсифзаде, принадлежащим морскому транспортному флоту "Азербайджанское каспийское морское пароходство".
В общей сложности на склады танкера первой партией было загружено 6 900 тонн сырой нефти. Танкер, отправляющийся из казахстанского порта Актау, доставит нефть на азербайджанский терминал "Сангачал".
Отметим, что общая грузоподъемность танкера академик Хошбахт Юсифзаде, который был принят в эксплуатацию в декабре 2022 года при участии президента Ильхама Алиева, составляет 7 800 тонн. Этим танкером можно перевозить как нефть, так и химические продукты.