"Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sonuncu iclasında Vergi Məcəlləsinə təklif olunan dəyişiklik müzakirə edilərək plenar iclasa tövsiyyə olunub. Yeni dəyişikliyə əsasən, 2023-cü il may ayının 1-dən etibarən Azərbaycanda istehsal olunan avtomobillərin satışı 10 il müddətinə əlavə dəyər vergisindən (ƏDV) azad olunub".
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə bu haqda millət vəkili Vüqar Bayramov açıqlayıb:
"Bu o deməkdir ki, dəyişiklik təsdiq olunduqdan sonra yerli istehsal olunan avtomobillərin satışı zamanı 18.0 faizlik vergi ödənilməyəcək. Bu həmin avtomobillərin xərcinin azalmasına imkan verəcək. İqtisadi baxımdan xərcin azalması yerli avtomobillərin qiymətinə də təsirsiz ötüşməməlidir".
Deputatın sözlərinə görə, dəyişiklikdə əsas məqsəd yerli avtomobil istehsalının satışını təşviq etməkdir: "Eyni zamanda, Vergi Məcəlləsinə ediləcək bu dəyişiklik idxal olunan avtomobillərlə müqayisədə yerli avtomobillərin rəqabət imkanlarını gücləndirəcək. Hazırda "Xəzər" avtomobil zavodu yerli avtomobillərin istehsalını genişləndirməyə çalışır. Həmçinin, Özbəkistanla yeni model avtomobillərin istehsalı ilə bağlı müzakirələr gedir. Bu isə ondan xəbər verir ki, ƏDV-dən azad olma həm də yerli istehsalın genişləndirilməsi üçün imkanlar yaradacaq".

"На последнем заседании комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству предложенная поправка в Налоговый кодекс была обсуждена и рекомендована к принятию на пленарном заседании. Согласно новому изменению, с 1 мая 2023 года продажа автомобилей, произведенных в Азербайджане, освобождена от налога на добавленную стоимость (НДС) сроком на 10 лет".
Об этом порталу "Margin.az" рассказал депутат Вугар Байрамов.
"Это означает, что после утверждения поправки, налог в размере 18,0% не будет уплачиваться при продаже автомобилей местного производства. Это позволит снизить стоимость этих автомобилей. С экономической точки зрения снижение затрат не должно остаться незамеченным и для цен на отечественные автомобили".
По словам депутата, основная цель изменений-стимулирование сбыта отечественного автопрома: "в то же время это изменение в Налоговый кодекс усилит конкурентные возможности отечественных автомобилей по сравнению с импортными. В настоящее время автомобильный завод "Хазар" стремится расширить производство отечественных автомобилей. Также ведутся переговоры с Узбекистаном о производстве новых моделей автомобилей. А это говорит о том, что освобождение от НДС также создаст возможности для расширения отечественного производства".