Azərbaycanla Rusiya arasında terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə sahəsində informasiya əməkdaşlığı haqqında saziş təsdiq edilib.
"Margin.az" xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Rusiya Federasiyası Hökuməti arasında fiziki şəxslər tərəfindən nağd pul vəsaitinin və (və ya) pul alətlərinin transsərhəd hərəkəti zamanı cinayət yolu ilə əldə edilmiş gəlirlərin leqallaşdırılmasına (yuyulmasına) və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə sahəsində informasiya əməkdaşlığı haqqında Saziş”in təsdiq edilməsi barədə Fərman imzalayıb.
Saziş 2022-ci il noyabrın 17-də Bakı şəhərində imzalanıb.
Saziş qüvvəyə mindikdən sonra Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gömrük Komitəsi onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin etməli, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi Sazişin qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Rusiya Federasiyası Hökumətinə bildiriş göndərməlidir.

Между Азербайджаном и Россией утверждено соглашение об информационном сотрудничестве в сфере борьбы с финансированием терроризма.
Как передаёт "Margin.az", Президент Ильхам Алиев подписал Указ Об утверждении "Соглашения между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Российской Федерации об информационном сотрудничестве в области борьбы с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, и финансированием терроризма при трансграничном перемещении денежных средств и (или) денежных инструментов физическими лицами".
Соглашение было подписано 17 ноября 2022 года в Баку.
После вступления соглашения в силу Государственный таможенный комитет Азербайджанской Республики должен обеспечить реализацию его положений, Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики должно направить в Правительство Российской Федерации уведомление о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления соглашения в силу.