Azərbaycanla Rusiya sərhəd buraxılış məntəqələrinin əlaqələndirilmiş inkişafı məqsədilə əməkdaşlıq edəcək
24 Yanvar-18:39
Azərbaycanla Rusiya dövlət sərhədindən buraxılış məntəqələrinin və onlara nəqliyyat giriş yollarının əlaqələndirilmiş inkişafı məqsədilə əməkdaşlıq və qarşılıqlı fəaliyyət aparacaq.
"Margin.az" xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev bununla bağlı Fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, 2022-ci il noyabrın 17-də Bakı şəhərində imzalanmış "Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Rusiya Federasiyası Hökuməti arasında Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasında dövlət sərhədindən buraxılış məntəqələrinin və onlara nəqliyyat giriş yollarının əlaqələndirilmiş inkişafı məqsədilə əməkdaşlıq və qarşılıqlı fəaliyyət haqqında Saziş" təsdiq edilib.
Saziş qüvvəyə mindikdən sonra Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gömrük Komitəsi onun müddəalarının həyata keçirilməsini təmin etməli, Xarici İşlər Nazirliyi Sazişin qüvvəyə minməsi üçün zəruri olan dövlətdaxili prosedurların yerinə yetirildiyi barədə Rusiya Federasiyası Hökumətinə bildiriş göndərməlidir.

Азербайджан и Россия будут осуществлять сотрудничество и взаимодействие в целях скоординированного развития пунктов пропуска через государственную границу и транспортных путей к ним.
Как передаёт "Margin.az", соответствующий указ подписал Президент Ильхам Алиев.
Согласно указу, утверждено "Соглашение между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве и взаимодействии в целях скоординированного развития контрольно-пропускных пунктов через государственную границу между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией и путей транспортного доступа к ним", подписанное 17 ноября 2022 года в городе Баку.
После вступления соглашения в силу Министерство цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и Государственный таможенный комитет Азербайджанской Республики должны обеспечить реализацию его положений, Министерство иностранных дел должно направить в Правительство Российской Федерации уведомление о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления соглашения в силу.