2022-ci ildə dövlət istiqrazlarının dövriyyəsi 2021-ci illə nisbətdə 24% (0.6 mlrd. manat) artaraq 3.1 mlrd. manata çatıb.
"Margin.az" Azərbaycan Mərkəzi Bankının "Maliyyə Sabitliyi" hesabatına istinadən xəbər verir ki, dövlət istiqrazları dövriyyəsinin artımı fonunda tədavüldə olan dövlət istiqrazlarının həcmi uzunmüddətli dövlət qiymətli kağızlarının emissiyası hesabına artıb.
İpoteka istiqrazlarının yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçiriləcək
Dövlət istiqrazlarının yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçiriləcək - MƏBLƏĞ
Məlumata görə, dövlət istiqrazlarının uzunmüddətli və aşağı kuponlu olması, onların uzun durasiyaya sahib olmasını şərtləndirir.

Оборот государственных облигаций превысил 3 млрд манатов
В 2022 году оборот государственных облигаций вырос на 24% (0,6 млрд манатов) по сравнению с 2021 годом и достиг 3,1 млрд манатов.
Как передаёт "Margin.az" со ссылкой на отчет Центрального банка Азербайджана "финансовая стабильность", на фоне роста оборота государственных облигаций объем государственных облигаций в обращении увеличился за счет эмиссии долгосрочных государственных ценных бумаг.
Согласно отчету, долгосрочность и низкая купонность государственных облигаций обусловливают их длительный срок погашения.