EIA neftin qiyməti ilə bağlı proqnozunu yüksəldib
ABŞ Enerji İnformasiya Administrasiyası (EIA) bu il üçün "Brent" markalı xam neftin qiyməti ilə bağlı proqnozunu yüksəldib.
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə qurumun "Noyabr 2022 Qısamüddətli Enerji Görünüşü Hesabatı"nda qeyd olunub.
Qurum bəyan edib ki, qlobal iqtisadi şəraitin zəifləməsi ilə bağlı artan narahatlıqlara baxmayaraq, qlobal neft istehlakı 2023-cü ildə neft hasilatını üstələyəcək.
EIA bu il "Brent" markalı neftin bir barelinin orta qiymətinin 102,13 dollar olacağını proqnozlaşdırır. Qurumun daha əvvəlki proqnozu 102,09 dollar olub. Hesabatda West Texas Intermediate (WTI) xam neftinin bir barelinin qiymətinin bu il 95,88 dollar olacağı proqnozlaşdırılıb. EIA-nın əvvəlki proqnozu isə 95,74 dollar təşkil edib.
Eyni zamanda, gələn il "Brent" markalı neftin bir barelinin qiymətinin 95,33 dollar, WTI markalı neftin bir barelinin isə 89,33 dollar olacağı gözlənilir.

EIA повысила прогноз по ценам на нефть
Управление энергетической информации США (EIA) повысило прогноз цен на сырую нефть марки Brent на этот год.
Как передаёт "Margin.az", об этом говорится в краткосрочном отчете  EIA "Об энергетических перспективах за ноябрь 2022 года".
Агентство заявило, что, несмотря на растущие опасения по поводу ухудшения глобальных экономических условий, мировое потребление нефти превысит мировую добычу нефти в 2023 году.
EIA прогнозирует, что средняя цена барреля нефти марки Brent в этом году составит 102,13 доллара. Предыдущий прогноз учреждения составлял 102,09 доллара. В отчете прогнозируется, что цена барреля сырой нефти West Texas Intermediate (WTI) в этом году составит 95,88 доллара. Предыдущий прогноз EIA составлял 95,74 доллара.
При этом в следующем году ожидается, что цена барреля нефти марки Brent составит 95,33 доллара, а барреля нефти марки WTI-89,33 доллара.