Avropada təbii qaz qiymətlərinin yalnız mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) və bir-birinə bağlı infrastrukturun yaradılması ilə 2025-ci ilə qədər davamlı şəkildə normallaşacağı proqnozlaşdırılır.
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə beynəlxalq reytinq agentliyi "Fitch Ratings"in "Avropanın ən çətin qaz böhranı sona çatdı" adlı hesabatında qeyd olunub.
- "Fitch" Aİ ölkələrinin Azərbaycan qazına tələbi ilə bağlı proqnozunu açıqlayıb
Dövlət başçısı: "Biz 2027-ci ilədək Avropaya qaz ixracımızı iki dəfə artırmağı planlaşdırmışıq"
Məlumata görə, Avropanın uzunmüddətli qaz təchizatı üçün əsas meyar kimi mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG) və bir-birinə bağlı infrastrukturun təmin edilməsi önə çıxır. Hesabata əsasən, ötən il Avropa İttifaqının (Aİ) qaza olan tələbatı 10% azalıb. Bu il tələbatın azalmağa davam edəcəyi və 15%-ə çatacağı gözlənilir.

Fitch: Цены на газ в Европе нормализуются
Прогнозируется, что цены на природный газ в Европе устойчиво нормализуются до 2025 года только за счет сжиженного природного газа (СПГ) и создания взаимосвязанной инфраструктуры.
Как сообщает "Margin.az", об этом говорится в отчете международного рейтингового агентства Fitch Ratings под названием "Самый тяжелый газовый кризис в Европе закончился".
Согласно отчету, обеспечение сжиженным природным газом (СПГ) и взаимосвязанная инфраструктура выделяются в качестве основных критериев долгосрочных поставок газа в Европу.
Было отмечено, что спрос на газ в Европейском союзе (ЕС) в прошлом году снизился на 10%. В этом году падение спроса, как ожидается, продолжится и достигнет 15%.