"Fitch Ratings" beynəlxalq reytinq agentliyi gələn il üçün qlobal iqtisadi artım proqnozunu 1,7%-dən 1,4%-ə endirib.
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə qurumun Qlobal İqtisadi Görünüş (GEO) hesabatında deyilir.
Qlobal iqtisadiyyatın üçdə biri tənəzzüllə üzləşəcək
Qlobal iqtisadiyyat liqasında sıralama dəyişəcək
"Mərkəzi bankların inflyasiya ilə bağlı mübarizələrini gücləndirməsi və Çinin əmlak bazarında vəziyyətin pisləşməsi 2023-cü il üçün qlobal iqtisadi artım proqnozunu endirib", - məlumatda deyilir.
Bundan başqa, "Fitch" ABŞ iqtisadiyyatının 2023-cü il üçün artım proqnozunu 0,5%-dən 0,2%-ə endirib. Buna səbəb ABŞ-da kredit-monetar siyasətin sərtləşdirilməsidir. Çinin 2023-cü il üçün ÜDM artımı proqnozu isə 4,5%-dən 4,1%-ə endirilib.

Fitch понизило прогноз роста мировой экономики
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings понизило прогноз роста мировой экономики на следующий год с 1,7% до 1,4%.
Как сообщает "Margin.az", об этом говорится в отчете учреждения Global Economic Outlook (GEO).
"Усиление борьбы центральных банков с инфляцией и ухудшение ситуации на рынке недвижимости Китая снизили прогноз роста мировой экономики на 2023 год", - говорится в сообщении.
Кроме того, Fitch снизило прогноз роста экономики США на 2023 год с 0,5% до 0,2%. Причиной этого является ужесточение кредитно-денежной политики в США. Прогноз роста ВВП Китая на 2023 год снижен с 4,5% до 4,1%.