"Biz Laçın və Kəlbəcər rayonlarının su ehtiyatlarından istifadə edərək böyük bir enerji mənbəyi yaradacağıq".
"Margin.az" xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Məsim Məmmədovu Prezidentin Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəsi təyin olunması ilə əlaqədar qəbul edərkən deyib.
"İndi Laçın, Kəlbəcər, Zəngilan və bir neçə digər rayonda Su Elektrik stansiyalarının tikintisi sürətlə gedir, biz 50 meqavatdan çox enerji alırıq. Birinci inşa edilən stansiya Güləbird kəndində olmuşdur, bu layihə həyata keçirilmişdir. Bütövlükdə isə qarşıya məqsəd qoyulmuşdur ki, azad edilmiş ərazilərdə bu ilin sonuna qədər su elektrik stansiyalarının gücü 200 meqavat olsun, gələcəkdə isə 500 meqavata çatmalıdır. Laçın və Kəlbəcər rayonlarında böyük külək enerji potensialı var", - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.

Ильхам Алиев: Мы за счет водных ресурсов Лачинского и Кяльбаджарского районов создадим крупный источник энергии
28 Mart-14:31
Мы, используя водные ресурсы Лачинского и Кяльбаджарского районов, создадим крупный источник энергии.
Как сообщает "Margin.az", об этом заявил Президент Ильхам Алиев, принимая Масима Мамедова в связи с назначением его специальным представителем Президента в Лачинском районе, входящем в Восточно-Зангезурский экономический район.
"Сейчас быстрыми темпами идет строительство гидроэлектростанций в Лачинском, Кяльбаджарском, Зангиланском и ряде других районах, мы получаем более 50 мегаватт энергии. В целом же поставлена задача, чтобы к концу этого года мощность гидроэлектростанций в освобожденных районах достигла 200 мегаватт, а в перспективе она должна достигнуть 500 мегаватт. Лачинский и Кяльбаджарский районы обладают большим потенциалом ветровой энергии", - добавил глава государства.