“Rusiyanın 2022 və 2042-ci illərdə ödəmə müddəti başa çatan avrobondlar üzrə ABŞ dolları əvəzinə rublla ödənişləri istiqraz buraxılışının şərtlərində dəyişiklikdir”.
“Margin.az” xəbər verir ki, bu barədə “Moodys” beynəlxalq reytinq agentliyinin məlumatında qeyd edilib.
- “Moodys” Rusiya şirkətlərinin reytinqlərini geri götürəcək
“Moodys”: Rusiya-Ukrayna münaqişəsi mövcud riskləri artıracaq
Məlumata görə, mayın 4-dək vəziyyət dəyişməsə, o zaman bunu defolt adlandırmaq olar.
Əlavə edək ki, ABŞ-ın xarici borclara xidmət üçün dondurulmuş valyuta ehtiyatlarından istifadəyə qadağası fonunda Rusiyanın Maliyyə Nazirliyi aprelin 4 -də ödənilməli olan “Rusiya-2022” və “Rusiya-2042” məsələləri üzrə ödənişləri rublla həyata keçirib.

Moody’s считает, что выплата по валютным облигациям в рублях не соответствует контрактным условиям
Международное рейтинговое агентство Moody’s считает, что выплата, Россией 4 апреля, по двум облигациям со сроком погашения в 2022 и 2024 годах в рублях, а не в долларах США, противоречит условиям первоначальных контрактов.
Как передаёт "Margin.az" со ссылкой на пресс-релиз агентства, если ситуация не будет изменена до 4 мая, то ее можно назвать дефолтом.
Речь идет об еврооблигациях "Россия-2022" и "Россия-2042" перед иностранными держателями на $649,2 млн из-за отказа иностранного банка-агента исполнить поручения в валюте.