"Vahid Tarif Cədvəli (VTC) üzrə artımlar həyata keçirildikdən sonra ünvanlanan suallar daha çox müəllim və həkimlərin maaşları ilə bağlıdır. Paylaşımlarda da ən çox şərhlər bu istiqamətdədir".
"Margin.az" xəbər verir ki, bub barədə iqtisadçı-ekspert Vüqar Bayramov açıqlayıb.
Ekspert qeyd edib ki, Səhiyyə Nazirliyinin tabeçiliyindəki müəssisələr VTC ilə tənzimləndiyi üçün onların əmək haqqlarında artımlar artıq reallaşdı: "Səhiyyə sektorunda bir sıra müəssisələr sahə nazirliyinə, digərləri isə TƏBİB-ə tabedir. Səhiyyə Nazirliyi tabeçiliyində olan müəssisələrdə çalışan və maaşları VTC ilə müəyyənləşən vətəndaşlarımızın əmək haqqları son artımlara aid olundu.
Bununla yanaşı, Elm və Təhsil Nazirliyinin və TƏBİB-in ayrıca əmək haqqı sxemi var. Bu qurumlar maaş məbləği müəyyənləşən zaman əməyin məhsuldarlığı meyarına əsaslanmağa üstünlük verirlər. Bu sektorlar üzrə çalışan və əmək haqqları minimum səviyyədən aşağı olanların maaşları artıq artırıldı. Çünki, heç bir sektorda minimum əmək haqqı məbləğindən az maaş verilə bilməz".
Onun sözlərinə görə, gözlənti ondan ibarətdir ki, hər iki sektorda aşağı maaşlarda artımlar həyata keçiriləcəyindən dərəcələr arası fərq nəzərə alınmaqla əmək haqqlar müəyyənləşdiyi üçün bu sahələrdə də maaş artımları mümkündür: "Fevral ayının ilk həftəsinədək bu məsələnin aydınlaşacağı gözlənilir".

"Вопросы, задаваемые после повышения единой тарифной таблицы (ЕТТ), больше связаны с заработной платой учителей и врачей. В публикациях также больше всего комментариев в этом направлении".
Как передаёт "Margin.az", об этом сказал экономист-эксперт Вугар Байрамов.
Эксперт отметил, что, поскольку предприятия, подведомственные Минздраву, регулируются ЕТТ, повышение их заработной платы уже произошло: "в секторе здравоохранения ряд предприятий подчиняется Минздраву, а другие-TƏBİB. К последним прибавкам отнесли заработную плату наших граждан, работающих на предприятиях, подведомственных Минздраву, и заработная плата которых определяется ЕТТ.
Однако у Министерства науки и образования и TƏBIB есть отдельная схема расчета заработной платы. Эти учреждения предпочитают опираться на критерий производительности труда при определении размера заработной платы. Заработная плата тех, кто работает в этих секторах и чья заработная плата ниже минимального уровня, уже была увеличена. Потому что ни в одном секторе нельзя платить меньше минимальной заработной платы".
По его словам, ожидание состоит в том, что повышение заработной платы в этих секторах также возможно, поскольку заработная плата устанавливается с учетом разницы между ставками, поскольку в обоих секторах будет реализовано повышение более низкой заработной платы: "ожидается, что к первой неделе февраля этот вопрос прояснится".