"Neft sənayesinə hər il 300-400 milyard dollar arasında investisiya yatırmaq lazımdır".
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) energetika və infrastruktur naziri Süheyl Məhəmməd Fərəc Əl Məzrui bildirib.
Neft sektoruna investisiyaların azalması "OPEC+"un hasilat gücünü azaldıb
Onun sözlərinə görə, dünyada gündəlik neft istehlakı 100 milyon bareldən çoxdur. Belə ki dünyada neft hasilatının azalması 5-8% arasındadır.
Bundan əvvəl Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) baş katibi Heysəm Əl-Qais bildirib ki, neftə artan tələbi ödəmək üçün neft sənayesinin 2045-ci ilə qədər 12 trilyon dollardan çox investisiyaya ehtiyacı olacaq.

ОАЭ: Инвестиции в нефтяную отрасль должны составлять 400 миллиардов долларов ежегодно
Как сообщает "Margin.az", об этом заявил министр энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Сухейл Мохаммад Фарадж Аль Мазруи.
По его словам, ежедневное потребление нефти в мире превышает 100 млн баррелей. Так, сокращение добычи нефти в мире составляет 5-8%.
Ранее генеральный секретарь Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК) Хайсам аль-Гайс заявил, что к 2045 году нефтяной отрасли потребуется более 12 триллионов долларов инвестиций для удовлетворения растущего спроса на нефть.