Neft İxrac Edən Ölkələr Təşkilatı (OPEC) qlobal neft bazarında böhranın qarşısını almaq üçün lazımi anda hərəkətə keçib.
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə OPEC-in baş katibi Heysəm Əl-Qais Cənubi Afrikada keçirilən enerji konfransında qrupun oktyabrın 5-də neft hasilatını azaltma qərarı ilə bağlı açıqlamalar verib.
Onun sözlərinə görə qrup bu ay qlobal neft bazarında böhranın qarşısını almaq üçün lazımi vaxtda hərəkətə keçib. Bildirilib ki, fosil enerji mənbələrinə tələbatın artdığı bir vaxtda Afrikada neft və qaz ehtiyatlarına ehtiyac olacaq.
Əlavə edək ki, "OPEC +" qrupunun energetika və neft nazirləri noyabr ayından etibarən gündəlik neft hasilatını 2 milyon barel azaltmaq qərarına gəliblər.

Организация стран-экспортеров нефти (ОПЕК) предприняла необходимые действия для предотвращения кризиса на мировом рынке нефти.
Как сообщает "Margin.az", об этом заявил генеральный секретарь ОПЕК Гейсам Аль-Кеис на энергетической конференции в Южной Африке в связи с решением группы сократить добычу нефти 5 октября.
Fitch: Добыча нефти ОПЕК+ будет ниже квоты
ОПЕК+ сократит ежедневную добычу нефти на 2 миллиона баррелей
По его словам, в то время, когда спрос на ископаемые источники энергии возрастает, Африке потребуются запасы нефти и газа.
Отметим, что министры энергетики и нефти группы ОПЕК + решили сократить ежедневную добычу нефти на 2 миллиона баррелей с ноября.