"Pensiya məbləğindəki artım inflyasiya deyil, orta aylıq əmək haqqındakı artım faizə uyğunlaşdırılıb. Kartlara köçürülən pensiya məbləği illik orta aylıq əmək haqqına uyğunlaşdırılır. Bu o deməkdir ki, 2022-ci ildə respublika üzrə orta aylıq əmək haqqı neçə faiz artıbsa, həmin faizə uyğun olaraq 2023-cü ilin yanvarından etibarən pensiya məbləğləri artırılır".
"Margin.az" xəbər verir ki, bunu millət vəkili Vüqar Bayramov "ARB24" telekanalının "İşgüzar Səhər" proqramının efirində bildirib.
Deputat qeyd edib ki, yanvardan etibarən pensiyalar 15 faiz artırılacaq:
"Əgər vətəndaş bu günə qədər 300 AZN pensiya alırdısa, həmin pensiya 15% artaraq 345 manat olacaq. Eyni zamanda 500 manat pensiya alanlar isə 575 manat pensiya alacaqlar. Məbləğindən asılı olmayaraq əmək pensiyası alan bütün şəxslərin pensiyası artacaq".

На сколько будут повышены пенсии?
"Увеличение размера пенсии-это не инфляция, а увеличение среднемесячной заработной платы с поправкой на процент. Сумма пенсии, зачисляемая на карты, корректируется с учетом среднемесячной годовой заработной платы. Это означает, что на сколько процентов увеличилась среднемесячная заработная плата по республике в 2022 году, в соответствии с этим процентом с января 2023 года увеличиваются размеры пенсий".
Как передаёт "Margin.az", об этом заявил депутат Вугар Байрамов в эфире программы "İşgüzar Səhər" на телеканале ARB24.
Депутат отметил, что с января пенсии будут увеличены на 15 процентов:
"Если до сегодняшнего дня гражданин получал пенсию в 300 манатов, то она увеличится на 15% и составит 345 манатов. При этом те, кто получает пенсию 500 манатов, получат пенсию в 575 манатов. Увеличатся пенсии всем лицам, получающим трудовую пенсию независимо от ее размера