2022-ci ildə qiymətli kağızlar bazarının ticarət dövriyyəsi 2021-ci illə müqayisədə 7.8% azalaraq 15.6 mlrd. manat olub.
"Margin.az" Azərbaycan Mərkəzi Bankının "Maliyyə Sabitliyi Hesabatı"na istinadən xəbər verir ki, qiymətli kağızlar bazarında azalmanın əsas drayveri repo/əksrepo əməliyyatları olub.
Azərbaycanın qiymətli kağızlar bazarı 8% kiçilib
Ölkə banklarının qiymətli kağızlara investisiyaları 7 mlrd. manatı ötüb
Belə ki, 2022-ci ildə repo/əks-repo əməliyyatları 29.7% (2.1 mlrd. manat) azalaraq 5.1 mlrd. manat olub.
Qeyd edilib ki, bundan əlavə korporativ qiymətli kağızlar bazarının dövriyyəsi 8.6% və ya 0.2 mlrd. manat azalaraq 2.2 mlrd. manat olub. Digər tərəfdən isə dövlət qiymətli kağızlarının dövriyyəsi 14.1% (1.03 mlrd. manat) artaraq 8.3 mlrd. manata çatıb.

Оборот рынка ценных бумаг снизился до 8%
В 2022 году торговый оборот рынка ценных бумаг составил 15,6 млрд манатов, снизившись по сравнению с 2021 годом на 7,8%.
Как передаёт "Margin.az" со ссылкой на "Отчет о финансовой стабильности" Центрального банка Азербайджана, основным драйвером спада на рынке ценных бумаг стали операции РЕПО/акцепто.
Так, в 2022 году операции РЕПО/обратного репо выросли на 29,7% (2,1 млрд манат), снизившись на 5.1 млрд. манат.
Кроме того, оборот рынка корпоративных ценных бумаг снизился на 8.6% или на 0.2 млрд манатов до 2.2 млрд манатов. С другой стороны, оборот государственных ценных бумаг вырос на 14.1% (1.03 млрд манатов) и достиг 8.3 млрд манатов.