Qlobal iqtisadi artım son 30 ilin ən aşağı səviyyəsinə enəcək
Dünya Bankı qlobal iqtisadiyyatın orta potensial artımının 2022-2030-cu illər arasında illik 2,2%-lə son 30 ilin ən aşağı səviyyəsinə enəcəyini proqnozlaşdırır. Bu, əsrin ilk 10 ilindəki göstəricinin təxminən üçdə birinə uyğundur.
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə bankın "Azalan uzunmüddətli artım perspektivləri: trendlər, perspektivlər və siyasətlər" adlı hesabatında qeyd olunub.
COVID-19 pandemiyası və Rusiyanın Ukraynada başlatdığı müharibədən sonra uzunmüddətli potensial artım templəri zəifləyib. Son 30 ildə tərəqqi və rifahı gücləndirən iqtisadi qüvvələrin demək olar ki, hamısı zəifləyib.
Hesabata əsasən, qlobal maliyyə böhranı və ya tənəzzül zamanı bu azalmalar daha kəskin olacaq. Eyni zamanda, tənəzzüllər və bank böhranları iqtisadi böyüməyə təsir göstərir.

Всемирный банк прогнозирует, что средний потенциальный рост мировой экономики упадет до 30-летнего минимума в 2,2% в год в период с 2022 по 2030 год. Это соответствует примерно трети показателя за первые 10 лет этого столетия.
Как сообщает "Margin.az", об этом говорится в отчете банка под названием "Снижение долгосрочных перспектив роста: тенденции, перспективы и политика".
После пандемии COVID-19 и войны России в Украине долгосрочные потенциальные темпы роста ослабли.
За последние 30 лет почти все экономические силы, способствующие прогрессу и процветанию, ослабли. Согласно отчету, это снижение будет более резким во время глобального финансового кризиса или рецессии. В то же время рецессии и банковские кризисы влияют на экономический рост.