"Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu və İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitələrinin birgə iclasında "Azərbaycan Respublikasının Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsi"nə dəyişikliklər müzakirə olundu".
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə millət vəkili Vüqar Bayramov açıqlayıb.
Deputata bildirib ki, dəyişikliklərə əsasən, 2023-cü il martın 1-dək inşa edilmiş, lakin etibarlılıq və təhlükəsizlik tələblərinə uyğunluğuna dair rəyi təqdim edən qeyri-yaşayış sahələrinin çıxarış (kupça) ilə təmin ediləcək: "Bu o deməkdir ki, hətta əvvəllər hansı ildə inşa ediıməsindən asılı olmayaraq tikintisi sözügedən Məcəllənin tələblərinə uyğun aparılmayan amma etibarlılığı və təhlükəsizliyi olan bütün qeyri-yaşayış sahələrinin istismarına icazə veriləcək. İlkin qiymətləndirmələrə görə bu sadələşdirmə 40 mindən çox obyekti əhatə edəcək.
Digər dəyişikliklər ilə istismar proseduralarının daha da sadələşdirilməsi və elektronlaşması nəzərdə tutulur. Bu baxımdan, dəyişikliklər daşınmaz əmlak sektorunda şəffaflığın daha da artmasına və sənədləşmənin sürətlənməsinə xidmət edəcək".
V. Bayramov qeyd edib ki, müzakirələrdə dəyişikliklərin mütərəqqi olması qeyd olunmaqla yanaşı növbəti mərhələdə 500 mindən çox sənədsiz fərdi evlərin də qeydiyyatı ilə bağlı işlərin daha da sürətləndirilməsinin vacbliyi qeyd olundu: "İnanırıq ki, növbəti mərhələdə çıxarışların verilməsinin sadələşdirilməsi bu evləri də əhatə edəcək".

Купчая будет выдана на 40 000 недокументированных объектов недвижимости
"На совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по правовой политике и государственному строительству и экономической политике, промышленности и предпринимательству были обсуждены изменения в "Градостроительный и строительный кодекс Азербайджанской Республики".
Об этом порталу "Margin.az" рассказал депутат Вугар Байрамов.
По словам депутата, согласно изменениям, все нежилые помещения, построенные до 1 марта 2023 года, будут обеспечены выпиской (купчей), в которой содержится заключение о соответствии требованиям надежности и безопасности: .
С другими изменениями предусматривается дальнейшее упрощение и электронизация процедур эксплуатации. В связи с этим изменения будут способствовать дальнейшему повышению прозрачности в секторе недвижимости и ускорению оформления документов".
В. Байрамов отметил, что в ходе обсуждений были отмечены прогрессивность изменений, а также необходимость дальнейшего ускорения работы по регистрации более 500 тысяч частных домов не имеющмх соответствующих докумаентов.
"Мы считаем, что упрощение выдачи выписок на следующем этапе будет включать и эти дома", отметил Вугар Байрамов.