"Konstitusiya Məhkəməsinin Mülki Məcəllənin 269, 317.1, 319.1 və İpoteka haqqında Azərbaycan Respublikası Qanununun 34.1-ci maddələrinin şərhi ilə bağlı ünvanlanan sualların çoxluğunu nəzərə alaraq qeyd etmək istərdik ki, həyat sığortası ilə kredit götürmüş və ya əmlaka sahib olmuş şəxslərin varislərindən ödəniş tələb edilə bilməz".
"Margin.az" xəbər verir ki, bu barədə deputat Vüqar Bayramov məlumat yayıb.
Deputatın sözlərinə görə, həyat sığortasının da əsas özəlliyi məhz borclanan dünyasının dəyişərsə qalan xərcin sığorta şirkəti tərəfindən ödənilməsidir: "Sığortalanan dünyasını dəyişən zaman bu öhdəliklər də qarşılanır. Bu baxımdan, əgər həyat sığortasında kredit məbləği tam olaraq nəzərə alınırsa o halda varisdən heç bir ödəniş tələb edilə bilməz. Borclanan həyat sığortası üzrə həmçinin ona görə ödəniş edir ki, dünyasını dəyişərsə varisindən vəsait tələb olunmasın".
"Qeyd edək ki, indi hətta daxili ipoteka kreditlərinin böyük əksəriyyətində həyat sığortası əsas şərtərdəndir. Bu baxımdan, nəinki İpoteka Krediti və Zəmanət Fondu tərəfindən verilən ipoteka kreditlər, hətta daxili kreditlər üzrə də sığorta varsa, o zaman varisə heç bir öhdəlik buraxılmır. Qalan məbləğ şığorta şirkəti tərəfindən qarşılanır. Əslində, bu həm də ondan xəbər verir ki, həyat sığortasından istifadə varis üçün öhdəlik yaratmamaq deməkdir", - V. Bayramov qeyd edib.

Должны ли наследники также оплачивать застрахованные кредиты?
"Учитывая большое количество вопросов, адресованных Конституционному суду в связи с толкованием статей 269, 317.1, 319.1 Гражданского кодекса и 34.1 Закона Азербайджанской Республики "Об ипотеке", мы хотели бы отметить, что с наследников лиц, взявших кредит или владеющих имуществом по страхованию жизни, выплаты требовать нельзя".
Как передает "Margin.az", об этом сообщил депутат Вугар Байрамов.
По словам депутата, Главной особенностью страхования жизни является то, что именно страховая компания оплачивает расходы, оставшиеся в случае смерти заемщика: "Когда застрахованный умирает, эти обязательства также покрываются. В связи с этим, если сумма кредита полностью учитывается в страховании жизни, то с наследника не может быть взыскана никакая выплата. Заемщик также оплачивает страхование жизни, чтобы в случае смерти от наследника не требовалось средств".
"Следует отметить, что сейчас даже в подавляющем большинстве отечественных ипотечных кредитов страхование жизни является одним из основных условий. В связи с этим при наличии страхования не только ипотечных кредитов, выдаваемых Ипотечным кредитно-гарантийным фондом, но и по внутренним кредитам, то никакой ответственности у наследника не остается. Оставшаяся страховая сумма покрывается компанией. Фактически, это также означает, что использование страхования жизни не создает обязательств для наследника", - отметил В. Байрамов.