Bu gün Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və Rumıniyanın "Romgaz S.A." arasında 2023-2024-cü illər ərzində Azərbaycandan Rumıniyaya bir milyard kubmetrə qədər qaz nəqlinə dair Saziş imzalanıb.
Bu barədə "Margin.az" SOCAR-a istinadən xəbər verir.
Bildirilib ki, saziş 2022-ci il oktyabrın 19-da və dekabrın 16-da SOCAR və "Romgaz S.A." arasında imzalanan sənədlərin davamı hesab olunur.
İki ölkə arasında enerji sahəsində əlaqələrin hüquqi bazasının formalaşmasını təmin edən sənədlər Azərbaycan qazının ixrac coğrafiyasını genişləndirməklə yanaşı, ölkələr arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə, həmçinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə və "yaşıl enerji" strategiyasına mühüm töhfə verəcək.

SOCAR и Romgaz S.A. подписали соглашение о поставках газа из Азербайджана в Румынию
Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (SOCAR) и румынская Romgaz S.A. в рамках проводимого сегодня в Баку Консультативного совета Южного газового коридора подписали Соглашение о транспортировке газа из Азербайджана в Румынию в объеме до 1 миллиарда кубометров в 2023-2024 гг.
Об этом сообщает "Margin.az" со ссылкой на SOCAR.
Было отмечено, что соглашение является продолжением документов, подписанных между SOCAR и Romgaz S.A. 19 октября и 16 декабря 2022 года.
Документы, обеспечивающие формирование правовой базы отношений между двумя странами в области энергетики, не только расширят географию экспорта азербайджанского газа, но и внесут важный вклад в дальнейшее укрепление связей сотрудничества между странами, а также в энергетическую безопасность Европы и стратегию "зеленой энергии".