Türkiyədə baş verən dəhşətli zəlzələ bütün dünya mətbuatının gündəmindədir. Fəlakət daha çox bina evlərində yaşayanlara təsir edib. Belə ki, zəlzələ zonasında 6 minə yaxın bina dağılıb. Zəlzələ bir mövzunu da gündəmə gətirib. İnsanlar artıq binaların keyfiyyətini müzakirə etməyə, həyət evlərinin, yəni 1 və ya 2 mərtəbəli tikililərin isə daha təhlükəsiz olduğunu düşünməyə başlayıblar.
Bu fəlakət Azərbaycanda həyət evlərinin qiymətini bahalaşdıra bilərmi? İnsanlar daha çox həyət evlərinə üz tuta bilərlərmi? Azərbaycanda tikililər zəlzələyə davamlıdırmı?
Bu suallarla bağlı əmlak məsələləri üzrə ekspert Elnur Fərzəliyev "Margin.az"a bildirib ki, Türkiyədə baş verən zəlzələ çox böyük fəlakətlə nəticələndi: "Çox böyük insan itkisi və maddi itkilər baş verdi. Dünənki statistikaya görə, 6 mindən çox bina uçaraq dağılıb. Zəlzələ təbii fəlakətdir. Videoları yaxından izləyən biri kimi deyə bilərəm ki, Türkiyənin tikinti sektoru Azərbaycandakından çox aşağıdır. Tikintilərin keyfiyyətinin aşağı olması səbəbilə bu qədər itki baş verdi. Binaların beton işləmləri, armaturları çox zəif - yox səviyyəsində idi.
Amma Azərbaycandakı çoxmərtəbəli yeni tikililər çox keyfiyyətlidir. Binalarda istifadə olunan beton arakəsmələr, armaturlar onu deməyə əsas verir ki, bu binalar hətta 8-9 ballı zəlzələlərə də dözümlü və davamlıdır. Bu sahənin neqativlərindən danışan biri kimi deyə bilərəm ki, bizim tikililər keyfiyyətlidir".
Ekspertin sözlərinə görə, bizdə çoxmənzilli binanın tikintisi inşaat layihəsinə uyğun aparılır. Hər mərtəbənin tikintisi zamanı aidiyyəti qurumlar analizlər aparır, betonun, sementin keyfiyyətindən əmin olduqdan sonra tikintiyə icazə verirlər: "Ümumən görünən odur ki, burada daha çox hündürmərtəbəli binalar zərər çəkib. Daha çox itki də bu binalarda olub. Əgər həyət evləri olardısa, zəlzələ zamanı insanlar çölə çıxıb özlərini qoruya bilərdilər. Ancaq hündürmərtəbəli binalarda bu, belə deyil.
Belə bir amil də var ki, binaların sıxlığı ilə əlaqədar bir binanın uçması digər binanın da uçmasına gətirib çıxarır. Azərbaycanda da binaların sıx tikildiyi ərazilər az deyil".
E. Fərzəliyev qeyd edib ki, bu, Azərbaycanla yanaşı digər qonşu ölkələrin də daşınmaz əmlak bazarında sakitliyə gətirib çıxaracaq: "Bir müddət insanlar hündürmərtəbəli binalardan əmlak almağa maraqlı olmayacaqlar. Azərbaycanda zəlzələyə davam gətirə bilməyəcək köhnə tikili binalar da var. Onların bir xeylisi artıq qəzalı kimi qeydə alınıb. Bakı və Abşeronda ümumən 11 minə yaxın istismar müddətini bitirmiş bina var.
2016-cı ildən başlayaraq Nazirlər Kabinetinin 86 saylı Sərəncamı ilə bu binaların söküntüsünə başlanılıb. Bu cür halların olmaması üçün həmin binalarda söküntüyə qədər bərkidilmə, təmir işləri görülməlidir. Çünki elə binalar var ki, zəlzələ deyil, hətta yüngül partlayışda da çökə bilər".
Ekspert bildirib ki, 2022-ci ildə əmlakların böyük bir hissəsi kredit üsulu ilə satılıb: "Bunun üçün də əmlakın çıxarışı olmalıdır. Bakıda və Abşeronda 500 minə qədər çıxarışı olmayan həyət evləri var. Bunlar da heç bir halda ipoteka ilə satıla bilmir. Həyət evlərinin satış qiymətləri normal olaraq hər ilin aprel-may aylarından artmağa başlayır, sentyabr ayından növbəti ilə qədər enmələr olur. Bu, az da olsa həyət evlərinə təsir edəcək. Növbəti ev almaq istəyən şəxslər fərdi həyət evlərinə müraciət edəcək. Baş verən zəlzələ Bakı ilə yanaşı digər şəhərlərdə də hündürmərtəbəli və köhnə binalardakı süni qiymət artımının qarşısını alacaq. Qiymətlərin enmə ehtimalı var".
Əlavə edək ki, fevralın 6-da Türkiyədə 7,7 maqnitudalı baş verən zəlzələ qonşu ölkənin 10 vilayətində 13,5 milyon insana təsir göstərib. Zəlzələ nəticəsində ölənlərin sayı 6 234 nəfərə çatıb, 37 011 nəfər yaralanıb.

Землетрясение в Турции стоит на повестке дня всей мировой прессы. В основном стихия затронула тех, кто живет в многоэтажных домах. Так, в зоне землетрясения разрушено около 6 тысяч зданий. Таким образом, люди уже начали обсуждать качество зданий и думать, что дворовые дома, то есть 1-или 2-этажные, безопаснее.
Может ли эта катастрофа повысить цены на дворовые дома в Азербайджане? Сейсмоустойчивы ли сооружения в Азербайджане?
На этот вопрос порталу "Margin.az" ответил эксперт по имущественным вопросам Эльнур Фарзалиев: "Землетрясение в Турции привело к очень большой катастрофе. Произошли огромные человеческие и материальные потери. По вчерашней статистике, более 6 тысяч зданий были разрушены в результате обрушения. Землетрясение - это стихийное бедствие. Как человек, который внимательно смотрит видео, могу сказать, что строительный сектор Турции намного ниже, чем в Азербайджане. Столько потерь произошло из-за низкого качества строительства. Бетонные работы зданий, их арматура были на очень слабом уровне.
Но многоэтажные новостройки в Азербайджане очень качественные. Бетонные перегородки, арматура, применяемые в зданиях, дают основание говорить о том, что эти здания устойчивы и долговечны даже при землетрясениях силой 8-9 баллов. Как человек, который говорит о негативе в этой области, я могу сказать, что наши сооружения очень качественные".
По словам эксперта, строительство многоквартирной новостройки у нас ведется в соответствии со строительным проектом. Во время строительства каждого этажа соответствующие органы проводят анализы, выдают разрешения на строительство, убедившись в качестве бетона, цемента: "В целом кажется, что здесь пострадало больше высотных зданий. В этих зданиях также было больше жертв. Если бы это были частные дома, люди могли бы выйти и защитить себя во время землетрясения. Однако в высотных зданиях это не так.
Существует также такой фактор, что облет одного здания из-за плотности зданий приводит к облету и другого здания. В Азербайджане тоже не мало территорий, где здания строятся плотно".
Э.Фарзалиев отметил, что это приведет к затишью на рынке недвижимости других соседних стран, а также Азербайджана: "Какое-то время люди не будут заинтересованы в покупке недвижимости в высотных зданиях. В Азербайджане также есть старые здания, которые не выдержат землетрясения. Многие из них уже зарегистрированы как аварийные. В Баку и на Абшероне в общей сложности около 11 тысяч зданий с истекшим сроком эксплуатации.
Начиная с 2016 года, распоряжением Кабинета министров № 86 начался снос этих зданий. Чтобы таких случаев не было, в этих зданиях до сноса должны быть проведены работы по креплению, ремонту. Потому что есть здания, которые могут рухнуть даже при легком взрыве, а не при землетрясении".
Эксперт отметил, что в 2022 году большая часть недвижимости была продана в кредит: "Для этого также должна быть выписка из собственности. В Баку и на Абшероне насчитывается до 500 тыс. частных домов без вычетов. Они также ни в коем случае не могут быть проданы с ипотекой. Цены на продажу частных дворов обычно начинают расти с апреля по май каждого года, а с сентября по следующий год они снижаются. Это в меньшей степени повлияет на дворовые дома. Лица, желающие купить следующий дом, обратятся к частным домам. Землетрясение предотвратит искусственный рост цен на высотные и старые здания в Баку, а также в других городах. Есть вероятность, что цены упадут".
Отметим, что землетрясение силой 7,7 балла, произошедшее в Турции 6 февраля, затронуло 13,5 млн человек в 10 провинциях страны. В результате землетрясения число погибших достигло 6 234 человек, а 37 011 человек получили ранения.