2023-cü ilin yanvar-fevral aylarında yeni nəsil NKA-lar (nəzarət kassa aparatları) vasitəsilə qeydə alınan dövriyyə 3,1 milyard manata yaxın olub.
"Margin.az" Dövlət Vergi Xidmətinə istinadən xəbər verir ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 19,7% çoxdur.
Məlumata görə, bu günədək alınmış mallara görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin qaytarılması üçün www.edvgerial.az portalında 2,4 milyondan çox istifadəçi qeydə alınıb. "ƏDV geri al" layihəsinin tətbiq edildiyi vaxtdan 2023-cü ilin 1 mart tarixinədək portalda qeydiyyatdan keçmiş istehlakçılara ümumilikdə 400,7 mln. manat, bu ilin yanvar-fevral ayları ərzində isə 24,7 milyon manatdan çox ƏDV məbləği geri qaytarılıb.

В Азербайджане возвращено более 400 миллионов манатов НДС
В январе-феврале 2023 года оборот, зарегистрированный через ККА нового поколения (контрольно-кассовые аппараты), приблизился к 3,1 миллиарда манатов.
Как сообщает "Margin.az" со ссылкой на Государственную налоговую службу, это на 19,7% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Согласно информации, более 2,4 млн пользователей зарегистрировались на портале www.edvgerial.az для возврата части НДС, уплаченного за приобретенный товар. Всего с момента реализации проекта "ƏDV geri al" до 1 марта 2023 года потребителям, зарегистрированным на портале, было возвращено 400,7 млн ​​манатов, а за январь-февраль текущего года – более 24,7 млн ​​манатов НДС.