Xüsusi karantin rejimində bəzi məhdudiyyətlər aradan qaldırıldı
Nazirlər Kabineti xüsusi karantin rejimində bəzi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər barədə qərar verib.
"Margin.az" xəbər verir ki, sənədi Baş nazir Əli Əsədov imzalayıb.
Sənədə əsasən müəyyən edilib ki, 2023-cü il 28 mart saat 06:00-dan hava nəqliyyatı vasitəsilə bütün xarici ölkə vətəndaşlarının və həmin ölkələrdə daimi yaşayan digər ölkə vətəndaşlarının, habelə vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasına giriş-çıxışına icazə verilir.
Aşağıdakı hallarda COVID-19 pasportu (COVID-19-a qarşı tam peyvənd olunmasını və ya COVID-19-dan sağalaraq immunitetə malik olmasını təsdiq edən sənəd) tələbi ləğv edilir: xarici ölkə vətəndaşlarının və həmin ölkələrdə daimi yaşayan digər ölkə vətəndaşlarının, habelə vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasına girişi zamanı; müəyyən olunmuş yerlərə (şənlik mərasimləri keçirilən məkanlar, idman və sağlamlıq-bərpa obyektləri, iri ticarət mərkəzləri, ictimai iaşə obyektləri, mehmanxanalar, şəhərlərarası (rayonlararası) nəqliyyat marşrutları və belə tələb müəyyən edilmiş digər yerlər) daxil olmaq üçün.

Сняты некоторые ограничения особого карантинного режима
Кабинет Министров Азербайджана принял решение о "Дополнительных мерах по устранению некоторых ограничений в особом карантинном режиме".
Как сообщает "Margin.az", соответствующее постановление подписал премьер-министр Али Асадов.
"С 06:00 часов 28 марта 2023 года разрешен въезд и выезд всех граждан иностранных государств и граждан других государств, постоянно проживающих в этих странах, а также лиц без гражданства в Азербайджанскую Республику воздушным транспортом.
Требование паспорта COVID-19 (документ, подтверждающий полную вакцинацию против COVID-19 или выздоровление от COVID-19 и иммунитет) не требуется в следующих случаях:
- при въезде в Азербайджанскую Республику граждан иностранных государств и граждан других государств, постоянно проживающих в этих странах, а также лиц без гражданства;
- входить в указанные места (места проведения торжеств, спортивные и оздоровительные учреждения, крупные торговые центры, объекты общественного питания, гостиницы, маршруты междугородного (межрайонного) транспорта и другие места, где установлено такое требование)", - говорится в информации Кабмина.